Sotsaaren hautapaikan aita uusittu

Keväällä 1918 teloitettiin Otavanlahden jäällä 10 punaisiksi epäiltyä otavalaista miestä. Heidän hautakiveään ympäröivä aita Sotsaaressa sahaa vastapäätä pääsi viimeisten vuosikymmenien aikana pahoin rapistumaan. Otava-Seuran toimesta ja kustannuksella sekä hyvässä talkoohengessä uusittiin aita viikko sitten. Aidan työsti Otavan Puutyön yrittäjä Tuomas Karhunen ja pystyttämisessä auttoivat lisäksi Isto Liukkonen, Veikko Ukkonen ja seuran puheenjohtaja Juhani Manninen.
Sotamuistomerkin uusimista edelsi melkoinen paperisota, sillä saaren ja hautapaikan omistussuhteet olivat ensin epäselvät. Omistaja ei ollut seurakunta eikä edes Mikkelin kaupunki, vaan Metsähallitus, jolle piti tehdä hankkeesta lupa-anomus.

Vuoden 1918 tapahtumista myös Otavassa kertoo kuvin ja sanoin 8.9. klo 14 (lauantaina) Otavan opiston juhlasalissa historioitsija ja amanuenssi Jenni Korhonen. Tilaisuuteen on vapaa pääsy. Toivomme mahdollisimman monen otavalaisen osallistuvan.

Pystytystalkoot alkamassa.

Urakka valmiina! Talkooporukka Veikko Ukkonen, Isto Lahtinen ja Tuomas Karhunen. (Kuvan ottaja Juhani Manninen puuttuu kuvasta.)

Valmis aita on myös puusta ja noudattaa vanhan aidan tyyliä.