Otavassa: Lähis on läsnä

Työosuuskunnan omistama Otavan Lähipalvelukeskus eli Lähis on vuosien mittaan „adoptoinut“ suuren joukon julkisia palveluita, jotka muutoin olisivat loppuneet kylästä kokonaan. Lähiksessä on täydet postipalvelut, sinne voi jättää kela- ja pankkikuoret ja maksaa kaupungille menevät maksut. Voimassa olevat reseptilääkkeet asiakas voi pyytää Lähistä tilaamaan Stellan apteekista kaupungista ja hakea ja maksaa samasta paikasta parin päivän päästä. Lähiksessä voi ennakkoäänestää, hakea päivähoitoon ja kaupungin asuntoihin, käyttää tietokonetta ja kopiolaitetta, mitata verenpaineensa, juoda kahvikupposen, viihtyä kirpputorilla, ostaa lahjatavaroita ja tilata vaikkapa mökkitalkkarin tai kodinhoitoapua. Lähipalvelukeskuksen rouvat Pipa Jartti-Kunnas ja Hanne Leiskamo auttavat jopa kotitalousvähennyksen täyttämisessä veroilmoitukseen. Lähipalvelukeskuksen tiloissa toimii tarvittaessa myös jalkahoitajan ja hermoratahierojan vastaanotto. Tietenkin Lähiksestä saa myös ajankohtaisimmat tiedot paikkakunnan ohjelmatapahtumista ja palveluista ja neuvoja moniin arjen ongelmiin. Joillekin yksinäisille Lähipalvelukeskuksessa tärkeintä on se, että siellä on aina vastassa lämmittävä hymy ja kuunteleva korva.

 

P.S.: Lähipalvelukeskuksesta voi ostaa Otava-aiheisia postikortteja, „Ulkomailla Otavassa“ -kirjan, liittyä Otava-Seuran jäseneksi ja maksaa saman tien jäsenmaksunkin.

 

Puh. 015 170 549 / 050 591 44 33 tai: otavanlahi@mikkelilainen.com

Lähipalvelukeskus: kaikkea postista perushoitoon