Saadaanko Otavaan mattomankeli?

Mikkelin maaseutu- ja tielautakunta on Otava-Seuran hakemuksesta myöntänyt mattomankelin hankintahinnasta puolet. Mutta loppurahoitus eli n. 1000 euroa pitää otavalaisten maksaa itse. Suunniteltu rahankeräys mattomankelin ostamiseksi vaatii kuitenkin virallisen luvan, jonka saamiseen tarvitaan melkoinen paperisota ja aikaa. Nyt ovat hyväntahtoiset sponsorit kysyttyjä, sillä sponsoroiminen ei ole luvanvaraista.

Mattomankelia on Otavan venesatamaan kaivattu monet vuodet. Mankeloitu matto lähtee puolikuivana jo paluumatkalle mukaan eikä jää esimerkiksi mattovarkaiden saaliiksi yön yli rannassa riippuessaan. Suunniteltu käsikäyttöinen mattomankeli on samanlainen kuin useilla muilla lähipaikkakunnilla jo hankittu ja hyväksi havaittu. Mankeli ei tarvitse erikoista talvisäilytystä, vaan se palvelee paikallaan vuodesta toiseen. Jäämme siis toistaiseksi odottelemaan tilanteen kehittymistä.

Kuva: Mari-mankeli, Uudenkaupungin Meripaja Oy