Kuka kukin on?

Pentti Raittilan muistolle

Otava-Seuran perustajajäsen ja seuran hallituksen pitkäaikainen puheenjohtaja Pentti Raittila menehtyi vaikeaan sairauteensa 23.12.2018. Hän oli syntynyt v. 1945. Pentti Raittila tuli tunnetuksi niin Otavassa kuin laajemmaltakin aktiivisena yrittäjänä ja ajankohtaisen politiikan terävänä...
+

Vapputapahtuma 2018 Otavassa: vain sisukkaille

Kosteilla juhlilla tarkoitetaan yleensä hieman muuta. Tämän kevään vapputapahtumaa Otavan Huvikummunmäellä voisi luonnehtia jopa märäksi. Tilaisuuteen oli kuitenkin saapunut useita sisukkaita osallistujia: oli museoautoja, arpojen myyjiä ja kahvi-munkkirinkelitarjontaa; jäätelö sekä Otava-Seuran...
+

Riitan sapuskalle pääsee nyt Otavassakin

„Tämän reippaan henkilökunnan kanssa hommat hoituu!“ Riitta kiitteli. Otavan työpisteen väki vasemmalta oikealle: Lari Himanen, Anni Kojo, Riitta Vesterinen, Arja Jaatinen, Marja Piskonen, Essi Lepistö, Sari Karhunen, Emma Mentula. Kyllästyttääkö yksin kokkaaminen? Väsyttääkö hellan ääressä...
+

Kokeiltu Otavassa: isotkin matot puhtaiksi vaivatta!

Matonpesu venesatamassa sujuu vain kesällä. Silloinkin on isojen mattojen käsittely hankalaa, koska ne eivät sovi pesualtaisiin eikä aina mankeliinkaan. Otavalaisille (etäämpääkin kannattaa tulla) on nyt käytettävissään mainio ja edullinen lähiratkaisu: Timo Tepposen perustama MATTOPESULA Otavan...
+

Vuoden 2017 otavalainen

Vuoden 2017 otavalaisiksi valittiin 1.5. Huvikummun mäellä järjestetyssä vappujuhlassa kartanoravintola In Stile Mannilan omistajat Johanna ja Ricardo Branchicella. Vappujuhlaa suosi aurinkoinen ja lämpimänpuoleinen sää. Paikalla oli lukuisia myyntipisteitä, Mobilistien vanhoja upeita autoja,...
+

Onnellisten koirien Otava

Sellainen on Otavassa, vaan eipä ole Mikkelissä, ei koko Etelä-Savossa. Kuopiosta löytyy, samoin Jyväskylästä, Kouvolasta ja Lahdesta. Nimittäin koirauimala! Helmikuussa 2016 avasi Otavan Koulutilalla ovensa Riikka Pulliaisen ja Janne Pitkäsen hauskanniminen yritys Huvihurtta, joka tarjoaa koirille...
+

Viimeinen parkkipaikka: Otavan Metallin romuttamo

Asko Halonen: kiirettä riittää. Tuttu tilanne: ostetaan uusi tuote, heitetään entinen pois, oli se sitten auto, pyörä, mopo tai kodinkone. Ehkä vanhan ulkomuoto ei enää miellyttänyt tai se ei ollut tarpeeksi tehokas. Rikkinäistä taas ei nykyisin kukaan enää edes pyri korjaamaan. Romukoppaan vaan –...
+

Mennään Maijalle!

Kun naisihminen Otavassa kertoo menevänsä Maijalle, hän on takuuvarmasti menossa ostamaan villalankoja tai matonkuteita. Maija Kajamäen käsityöliike Minnan ja Maijan Pieni Käsityökauppa on tullut vajaan vuoden aikana paikallisille tutuksi. Myymälää ei ensikertalaisen kuitenkaan ole ihan helppo...
+

Otavan arjen sankari Anneli Lokka

Kun Anneli Lokan puhelin eräänä elokuunlopun iltana soi ja tuntematon henkilö kysyi, voisivatko he tulla tuomaan "sen taulun", ei Annelilla ollut aavistustakaan, mistä oli kysymys. Että minkä? No sen "Arjen sankarin" taulun. Olivat kuulemma niin monet äänestäneet Annelin puolesta netissä. Totta se...
+